Prep scoreboard (Oct. 28 results; playoff schedules)


FOOTBALL

GIRLS GOLF

CIF Play-in

Mater Dei 187, Oceanside 269, Santana 271, Francis Parker forfeit at Cottonwood (36). Med: Moreno-Reyes (MD) 36, Montemayor (MD) 36.

GIRLS VOLLEYBALL

San Diego Section Championships

Open Division

Quarterfinals—Saturday

(8) Del Norte (22-11) at (1) Torrey Pines (33-2), 7 p.m.

(5) Eastlake (34-7) at (4) Bishop’s (26-9), 5 p.m.

(7) La Jolla Country Day (22-6) at (2) Cathedral Catholic (28-4), 7 p.m.

(6) La Jolla (25-8) at (3) La Costa Canyon (27-13), 3 p.m.

Semifinals—Nov. 6

Championship—Nov. 9 at Cathedral Catholic, 6:15 p.m.

Division I

First Round—Wednesday

(16) Ramona (14-26) at (1) Santa Fe Christian (19-11), 7 p.m.

(9) Westview (17-16) at (8) Point Loma (21-20), 7 p.m.

(13) Otay Ranch (21-16) at (4) Canyon Crest Academy (17-14), 7 p.m.

(12) Poway (16-17) at (5) Scripps Ranch (18-16), 7 p.m.

(15) Classical Academy (8-24) at (2) San Marcos (30-8), 7 p.m.

(10) Patrick Henry (14-15) at (7) Rancho Bernardo (22-13), 7 p.m.

(14) Olympian (12-15) at (3) Carlsbad (28-11), 7 p.m.

(11) Sage Creek (20-14) at (6) El Capitan (21-9), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 6

Championship—Nov. 9 at Cathedral Catholic, 4 p.m.

Division II

Play-in Game—Monday’s Result

(17) San Dieguito Academy (13-23) at (16) Brawley (15-16), 7 p.m.

First Round—Tuesday

Brawley-San Dieguito winner at (1) Maranatha Christian (20-10), 7 p.m.

(9) Francis Parker (9-16) at (8) Our Lady of Peace (19-15), 7 p.m.

(13) Steele Canyon (16-13) at (4) Escondido (22-15), 7 p.m.

(12) Christian (14-10) at (5) Pacific Ridge (16-12), 7 p.m.

(15) Mission Hills (11-22) at (2) Valhalla (18-10), 7 p.m.

(10) Mission Bay (18-11) at (7) Rancho Buena Vista (18-10), 7 p.m.

(14) Vista (17-13) at (3) Mission Vista (23-9), 7 p.m.

(11) El Camino (23-15) at (5) University City (18-16), 7 p.m.

Quarterfinals—Friday

Semifinals—Nov. 5

Championship—Nov. 9 at Cathedral Catholic, 1:15 p.m.

Division III

First round—Wednesday

(16) El Centro Southwest (19-14) at (1) Mater Dei Catholic (30-8), 7 p.m.

(9) San Pasqual (16-19) at (8) Imperial (24-12), 7 p.m.

(13) Montgomery (18-17) at (4) Mira Mesa (22-11), 7 p.m.

(12) Mar Vista (9-14) at (5) Coronado (15-15), 7 p.m.

(15) Serra (16-14) at (2) Tri-City Christian (26-8), 7 p.m.

(10) Ocean View Christian (13-4) at (7) Bonita Vista (13-16), 7 p.m.

(14) Calexico (22-11) at (3) High Tech High San Diego (22-14), 7 p.m.

(11) CV Learning Community Charter (15-5) at (6) Helix (21-9), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 6

Championship—Nov. 9 at Cathedral Catholic, 11 a.m.

Division IV

Play-in Round—Monday’s Results

(17) Liberty Charter (8-26) at (16) Mountain Empire (12-13), 7 p.m.

(18) San Diego Academy (7-10) at (15) St. Joseph (13-13), 7 p.m.

First Round—Tuesday

Liberty Charter-Mountain Empire winner at (1) Escondido Charter (14-8), 7 p.m.

(9) San Diego (16-11) at (8) Guajome Park (15-11), 7 p.m.

(13) Hoover (8-16) at (4) Sweetwater (21-11), 7 p.m.

(12) Holtville (13-16) at (5) Clairemont (10-10), 7 p.m.

San Diego Academy-St. Joseph winner at (2) Horizon Prep (19-9), 7 p.m.

(10) San Diego Southwest (13-14) at (7) Valley Center (16-17), 7 p.m.

(14) Foothills Christian (11-9) at (3) High Tech High Chula Vista (13-15), 7 p.m.

(11) Monte Vista (21-9) at (6) Oceanside (9-19), 7 p.m.

Quartrefinals—Friday

Semifinals—Nov. 5

Championship—Nov. 8 at Canyon Crest, 7 p.m.

Division V

Play-in Round—Monday’s Result

(12) Kearny (16-15) at Monarch Academy (11-7), 7 p.m.

First Round—Tuesday

(1) West Shores (16-4), bye

(8) San Diego Jewish Academy (10-8) at (8) Morse (16-18), 7 p.m.

Monarch Academy-Kearny winner at (5) El Cajon Valley (14-18), 7 p.m.

(4) Bayfront Charter (14-11), bye

(3) Bonsall (14-11), bye

(11) Madison (14-11) at (6) O’Farrell Charter (20-16), 7 p.m.

(10) Calvary Christian (8-11) at (7) High Tech North County (11-12), 7 p.m.

(2) River Valley (16-4), bye

Qaurterfinals—Friday

Semifinals—Nov. 5

Championship—Nov. 8 at Canyon Crest, 5 p.m.

GIRLS TENNIS

San Diego Section Championships

OPEN DIVISION

Quarterfinals—Tuesday

(All matches 2:30 p.m.)

(8) Rancho Bernardo at (1) Canyon Crest

(5) Bishop’s at (4) Coronado

(6) Del Norte at (3) San Dieguito

(7) La Jolla Country Day at (2) Westview

Semifinals—Wednesday

Final—Thursday, 2 p.m., Balboa Tennis Club

DIVISION I

First Round—Tuesday

(All matches 2:30 p.m.)

(16) Helix at (1) Torrey Pines

(9) Poway at (8) San Marcos

(5) Our Lady of Peace at (12) Eastlake

(13) La Costa Canyon at (4) Scripps Ranch

(11) Sage Creek at (6) Mt. Carmel

(14) El Capitan at (3) Patrick Henry

(10) Cathedral Catholic at (7) Steele Canyon

(15) Mater Dei Catholic at (2) La Jolla

Quarterfinals—Wednesday

Semifinals—Thursday

Final—Friday, 2 p.m., Balboa Tennis Club

DIVISION II

Play-in Match—Monday’s result

SD Jewish Academy 10, San Diego 8

First Round—Tuesday

(All matches 2:30 p.m.)

(1) Carlsbad at (16) SD Jewish

(9) University City at (8) Granite Hills

(13) Mission Hills at (4) Point Loma

(12) San Pasqual at (5) Santana

(6) Bonita Vista at (11) Vincent Memorial

(14) Valhalla at (3) Pacific Ridge

(10) Grossmont at (7) Mira Mesa

(15) SD High Tech at (2) Francis Parker

Quarterfinals—Wednesday

Semifinals—Thursday

Final—Friday, 2 p.m., Balboa Tennis Club

DIVISION III

First Round—Tuesday

(All matches 2:30 p.m.)

(1) Otay Ranch at (16) Mission Bay

(9) Fallbrook at (8) Montgomery

(13) Vista at (4) West Hills

(12) Sweetwater at (5) Rancho Buena Vista

(11) San Ysidro at (6) Serra

(14) Horizon Prep at (3) Ramona

(10) Escondido Charter at (7) Calexico

(15) Valley Center at (2) Olympian

Quarterfinals—Wednesday

Semifinals—Thursday

Final—Friday, 2 p.m., Balboa Tennis Club

San Diego Section Rankings

1. Cathedral Catholic (Open Division) 28-4; 2. Torrey Pines (O) 33-2; 3. Bishop’s (O) 26-9; 4. Eastlake (O) 34-7; 5. La Jolla Country Day (O) 22-6; 6. La Jolla (O) 25-8; 7. La Costa Canyon (O) 27-13; 8. San Marcos (I) 30-8; 9. Carlsbad (I) 28-11; 10. El Capitan (I) 21-9.

Others: Rancho Bernardo (I) 22-13; Del Norte (O) 22-11; Mission Vista (II) 23-9; Maranatha Christian (II) 20-10; Escondido (II) 22-15; Santa Fe Christian (I) 19-11; Valhalla (II) 18-10; Canyon Crest Academy (I) 17-14; Point Loma (I) 21-20; Mission Bay (II) 18-11; Christian (II) 14-10; Vista (II) 17-13.

— Compiled by Terry Monahan

FIELD HOCKEY

Western League

Serra 1, La Jolla 0. Goal: Delaney.

San Diego Section Rankings

1. Serra (Division I) 18-1; 2. Torrey Pines (I) 19-3; 3. Scripps Ranch (I) 15-3-1; 4. Canyon Crest (I) 17-4-1; 5. La Jolla (I) 10-3-2; 6. Eastlake (I) 11-3-2; 7. Mission Vista (I) 12-6-1; 8. Del Norte (I) 13-6-2; 9. Bishop’s (I) 14-3-2; 10. Clairemont (II) 13-1.

Others: Poway (I) 10-7-3; Rancho Buena Vista (I) 8-7-1; Mira Mesa (I) 8-5; Otay Ranch (II) 8-5; Westview (I) 9-6; Mission Hills (II) 11-5-1; Fallbrook (II) 9-5.

— Compiled by Terry Monahan

BOYS WATER POLO

San Diego Section Rankings

(Through Oct. 27)

1. Bishop’s; 2. Cathedral Catholic; 3. Vista; 4. Carlsbad; 5. Steele Canyon; 6. La Jolla; 7.Coronado; 8. Canyon Crest; 9. San Pasqual; 10. Westview.

— Compiled by Glae Thien<QR>

CROSS COUNTRY

San Diego Coaches Poll

(Through Oct. 28)

Boys Rankings

Overall: 1. Torrey Pines; 2, La Costa Canyon; 3, Poway; 4, Patrick Henry; 5, San Marcos; 6, Westview; 7, Cathedral Catholic; 8, San Diego; 9,. Scripps Ranch; 10. Canyon Crest Academy.

Div. 1: 1. Torrey Pines; 2. Patrick Henry; 3. San Marcos.

Div. 2: 1. La Costa Canyon; 2. Poway; 3. Scripps Ranch.

Div. 3: 1. Cathedral Catholic; 2. San Dieguito; 3. El Capitan.

Div. 4: 1. Crawford; 2. Sage Creek; 3. High Tech SD.

Div. 5: 1. Francis Parker; 2. Santa Fe Christian; 3. Maranatha.

Girls Rankings

Overall: 1. Sage Creek; 2. La Costa Canyon; 3. Canyon Crest Academy; 4. Poway; 5. Del Norte; 6. Cathedral Catholic. 7. Mt. Carmel; 8. Point Loma; 9. Steele Canyon; 10. Rancho Bernardo.

Div. 1: 1. Canyon Crest; 2. Del Norte; 3. Rancho Bernardo.

Div. 2: 1. La Costa Canyon; 2. Poway; 3. Mt. Carmel.

Div. 3: 1. Cathedral Catholic; 2. El Capitan; 3. Ramona.

Div. 4: 1. Sage Creek; 2. Valley Center. 3. Coronado.

Div. 5: 1. Santa Fe Christina; 2. Bishop’s; 3. Escondido Charter.





Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *